top of page

Boyun Germe

Hastanede Yatış Süresi
1 Gün
7 Gün
İyileşme Süresi
2-8 Gün
Operasyon Süresi
1 Saat
Anestezi Şekli
Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
Varlık 46.png

Boyun germe operasyonları boyun bölgesinde yaşlanma ile birlikte etkisi artan kırışma, sarkma, kalınlaşma, yer değiştirme gibi problemlerin tedavisi için uygulanmaktadır.


Doğal yaşlanma süreçlerinin yanında, yer çekimi etkisi, kilo alıp verme ve genetik özellikler gibi faktörlerin olumsuz etkilerinin en fazla izlendiği yerlerden birisi de çene altı ve boyun bölgesidir.


Kas gücü iyi olan ve cilt gevşekliği belirgin olmayan, nispeten genç yaştaki hastalarda çene altındaki yağ dokusunun liposuction ile çıkarılması oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Daha ileri yaşlarda ve belirgin cilt gevşemesi, sarkması olan hastalarda ise başarılı sonuçlar alınabilmesi için yağ çıkartılması işlemi ile beraber fazla cildin de çıkartılması gerekmektedir.

Boyun Estetiği Bozulma Sebepleri Nelerdir?

 • Yaşlanma,

 • Boyun derisinin gevşemesi ve sarkması,

 • Boyundaki platysma kasının gevşemesi ve sarkması,

 • Boyun deri ve/veya altı yağ yastıklarında büyüme,

 • Küçük çene iskeleti,

 • Sarkık hyoid kemik yapısı,

 • Büyümüş ve sarkmış tükürük bezleri

Boyun Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Boyun germe ameliyatı tek bir ameliyat değil, bir ameliyatlar grubunun ortak adıdır. Boyun estetiğinde hangi tekniğin hangi hasta için uygun olduğuna muayene esnasında hekim ve hasta birlikte karar verirler.

Yüz Germe Yoluyla Boyun Germe: Yüz germe yoluyla yapılan boyun germe ameliyatı boyun estetiğinin en sık gerçekleştirilen operasyonudur ve yüz germe işlemi ile beraber yapılır. Ameliyat tekniği ile ilgili detaylı bilgi için Yüz Germe prosedürü de incelenebilir. Bu teknik sadece yüz germe yoluyla yapılabildiğinden, boyun bölgesinde deri fazlası olan hastaların, yüz germe ameliyatı esnasında, boyun germe de istediklerini belirtmelidirler. Sonradan boyun germe ameliyatı olmak istendiğinde, yüz germe ameliyat izlerinin tekrarlanması ve ameliyat maliyetinin artacağı bilinmelidir.

Çene Altı Yoluyla Boyun Germe: Bu yaklaşımda çene altından 3-4cmlik bir kesi ile, çene altındaki derialtı ve kas altı yağ dokusu eksiltilebilir. İşlemden sonra boyun derisinin yeni boyun konturuna adapte olması beklenir. Bu teknik genç hastalar, özellikle de genç erkek hastalar için uygundur. Derinin gevşek ve sarkık olduğu, ileri yaş grubundaki hastalar için bu teknik uygun değildir. Deri fazlası atılmadığı için boyun derisinde katlantılar, kırışıklıklar, bantlar ve istenmeyen şekil değişiklikleri gözlenebilir. Çene altı yoluyla boyun germe yapılan erkek hastalarda, çoğu zaman boyundan eksiltilen yağ dokusunun oluşturduğu hacim eksikliğini dengelemek amacıyla, çene ucuna protez koyma da tercih edilir.

Sadece Liposuction: Sadece liposuction işlemi ile de boyun şekillendirilebilir. Çene altından, 2-3 milimetrelik delikler ile yağlar alınır ve işlem sonrası bir hafta süreyle korse giyilir. İşlem lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Plastik cerrahinin temel prensiplerinden birisi derinin sınırsız esneyebileceği ancak çok sınırlı toparlanabileceğidir. Liposuction ile yağ dokusu alındığında deride göreceli bir bolluk oluşur. Bu bolluk deriyi sarkık gösterir ve istenmeyen katlantılar ve kırışıklıklar oluşturabilir.


Gıdı, çene altı ya da boyun yağlanması olan hastalarda liposuction az miktarlarda, çok ince kanüller ile ve sadece genç hastalarda uygulanmalıdır. İşlemin agresif yapılması sadece yüz ve boyun germe ameliyatı ile çözümlenebilecek sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Derinin kasa yapışması ve deride skarlanma oluşması durumunda ameliyat ile dahi çözülemeyen pürüzler oluşabilir.

Liposuction + Çene Ucu İlerletme: Liposuction işlemini genç hastalarda ve çok dikkatli bir biçimde yapılmasına rağmen bu hasta grubunda bile alınan yağ deride bir gevşeme yaratabilir. Çene altı ve gıdı bölgesinden eksiltilen hacmi, çenenin ucuna eklenerek toplam hacim azaltılmaksızın dağıtılabilmesine olanak tanır. Aynı amaç ile, bu yöntem yerine çene ucuna protez koyularak veya genioplasti (çene kemiği ilerletme) ile de çene ucu ilerletilebilir.

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

 • Hastaneden aynı gün çıkılabilir veya 1 gece hastanede kalınır.

 • Çene altından geçen özel bir bandaj uygulanır. Bu bandaj yaklaşık iki hafta kullanılmalıdır.

 • Yapılan operasyona bağlı olarak 2-8 gün içinde normal hayata dönebilir.

 • Cildin tam olarak oturması yaklaşık 3 ayı bulmaktadır

 • Boyun germe işlemi sonrası bir miktar morarma ve şişlik görülmektedir ancak genellikle ilk haftadan sonra fark edilmesi mümkün değildir.

 • Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilir.

 • En az 2 hafta cinsel hayata ara verilmeli ve ağır egzersizlerden kaçınmalıdır. Birkaç ay alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

 • İlk gece yüksek yastık ile hafif oturur pozisyonda yatmak ödemlerin önlenmesi açısından önemlidir.

Varlık 46.png
 • Liposuction operasyonu nasıl yapılır?
  Liposuction, çeşitli yöntemlerle daha akışkan hale getirilen yağ dokularının 1-2 milimlikkesiler içinden, ince ve uzun kanüller yardımı ile vakumlanarak çıkarılmasıdır.
 • Liposuction operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci
  İyileşme süresini hızlandırmak için erken ayağa kalkmak ve bol hareket etmek, iyileşme aşamasında kayda değer bir önem taşır. Operasyon sonrası ağrılar genellikle 3-4 gün sürer ve bu süre zarfında ağızdan alınan ağrı kesiciler ile Liposuction sonrası ağrılar rahatlıkla yönetilebilir. Operasyondan 2 gün sonra pansumanların çıkartılması ve 1 hafta sonra ise dikişlerin aldırılması gerekir. Operasyon sonrasındaki 4 haftalık süre boyunca Liposuction korsesi kullanılır. Operasyondan sonraki 3 ila 7 gün içerisinde iş hayatına geri dönüş sağlanır. Operasyondan 2 hafta sonra yürüyüşlere başlayabilen hastaların, ağır spor egzersizleri için ise en az 6 hafta beklemesi gerekir. Operasyon sonrası oluşan şişlik ve sertlikler genellikle 2 ay içerisinde geçse de istenilen sonucun tam anlamıyla elde edilebilmesi için ameliyatın üzerinden yaklaşık 6-9 ay geçmesi gerekir.
Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!

bottom of page