top of page

Burun Estetiği

Hastanede Yatış Süresi
1 Gün
7 Gün
İyileşme Süresi
1-2 Hafta
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Anestezi Şekli
Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
Varlık 46.png

Burun Estetiği (rhinoplasty) estetik ve sağlık açısından başvurulan bir cerrahi operasyondur. Yaygın olarak estetik açıdan burnun şeklinin beğenilmemesi ile rhinoplasty estetik ameliyatı uygulanır.

 

Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetlerden dolayı burun estetiği yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

 

Burun estetik ameliyatı ya da rhinoplasty olarak adlandırılan cerrahi işlem sırasında burundaki estetik problemin içeriği, burnun doku özellikleri, hastanın ameliyattan beklentileri ve aynı ameliyatta müdahale edilmesi planlanan sinüzit, burun içi eğrilikler (deviasyon) ya da burun içi et büyümeleri (alt konka hipertrofisi) gibi rahatsızlıkların olup olmamasına bağlı olarak farklı cerrahi teknikler tercih edilebilmektedir.

Burun Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Kapalı Teknik Burun Estetiği: Kapalı teknik burun estetiğinde kesiler burun delikleri içinde yer alır. Bu teknikle yapılan ameliyatlarda cerrahi görüş alanı daha kısıtlıdır ve dış görünüşte herhangi bir iz kalmamaktadır. Bunun yanında açık teknik burun estetiğine göre iyileşme süresi çok daha kısadır.

Varlık 50.png

Açık Teknik Burun Estetiği: Açık teknik burun estetiği burun deliklerinin altından ufak bir kesi açılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Açık kesi cerrahi işlem için görüş alanı oluşturur. Kemik ve kıkırdak dokuda uygulanan işlemler kapalı teknik burun estetiği ile aynıdır. İleri seviyede deformasyonu olan veya önceden estetik operasyon olan hastalarda daha çok tercih edilir. Açık teknik burun estetiğinin sağladığı avantaj cerrahi görüş alanı ve uygulama kapasitesi sağlamasıdır. Dezavantajı ise, burnun ucunda oluşacak ödem ve morlukların, açık teknikteki iyileşme sürelerinden daha uzun olmasıdır.

 

Ameliyatsız burun estetiğinde en sık kullanılan yöntemler, burun dolgusu ve burun ucu botoksudur. Bu uygulamalar, ameliyat olmak istemeyen kişiler için avantaj olsa da kalıcı yöntemler değildirler.


Dolgu uygulamalarında burun kökü, dolgu ile doldurularak daha düz bir görüntü elde edilir. Botoks uygulamasında ise, burun ucu estetiği uygulamasına alternatif olarak, burnun uç kısmına botoks uygulanarak burnun yukarı doğru yükselmesi sağlanır. Bu sayede burunda daha düz ve kalkık bir görüntü elde edilir. Burun ucu küçültme işlemi yapılmasa da görüntüde bir düzelme gözlenir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

 

 • Operasyon sonrası burun oturana kadar, burnu darbelere karşı korumak gerekir.

 • Operasyon sonrası buruna yerleştirilen tamponlardan dolayı bir süre sadece ağızdan nefes alınır. Bu da ağızda kuruluğa sebep olabilir.

 • İyileşme sürecinin bir parçası olarak, operasyon sonrasında, yüzde ödem ve morluk oluşması normaldir.

 • Yüzdeki ödem ve morluklar 10 gün içerisinde kaybolacaktır.

 • Burundaki ödem ise en az 6 hafta sonra inecektir.

 • Ödemin tamamen inmesi 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl gibi sürelere yayılabilir.

 • Burun ameliyatından 7 gün sonra hastalar iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

Varlık 46.png
 • Liposuction operasyonu nasıl yapılır?
  Liposuction, çeşitli yöntemlerle daha akışkan hale getirilen yağ dokularının 1-2 milimlikkesiler içinden, ince ve uzun kanüller yardımı ile vakumlanarak çıkarılmasıdır.
 • Liposuction operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci
  İyileşme süresini hızlandırmak için erken ayağa kalkmak ve bol hareket etmek, iyileşme aşamasında kayda değer bir önem taşır. Operasyon sonrası ağrılar genellikle 3-4 gün sürer ve bu süre zarfında ağızdan alınan ağrı kesiciler ile Liposuction sonrası ağrılar rahatlıkla yönetilebilir. Operasyondan 2 gün sonra pansumanların çıkartılması ve 1 hafta sonra ise dikişlerin aldırılması gerekir. Operasyon sonrasındaki 4 haftalık süre boyunca Liposuction korsesi kullanılır. Operasyondan sonraki 3 ila 7 gün içerisinde iş hayatına geri dönüş sağlanır. Operasyondan 2 hafta sonra yürüyüşlere başlayabilen hastaların, ağır spor egzersizleri için ise en az 6 hafta beklemesi gerekir. Operasyon sonrası oluşan şişlik ve sertlikler genellikle 2 ay içerisinde geçse de istenilen sonucun tam anlamıyla elde edilebilmesi için ameliyatın üzerinden yaklaşık 6-9 ay geçmesi gerekir.
Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!

bottom of page