top of page

Mide By-pass

Hastanede Yatış Süresi
3 Gün
İyileşme Süresi
2 Hafta
Operasyon Süresi
1-2 Saat
Anestezi Şekli
Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
7-10 Gün

Özellikle karbonhidratlı ve yağlı gıdaların bağırsaklardan emiliminin azaltılması için uygulanan bir ameliyattır. Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilir. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenir. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyar hem de aldıkları gıdanın tamamı emilmemiş olur.

Varlık 46.png

Laparoskopi ile Nasıl Ameliyat Yapılır?

İşlemin tamamı laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemi ile yapılır. Laparoskopik cerrahi çok sayıda küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesilerden yerleştirilen portlar el aletlerinin karına ulaşması için kullanılır. Bunlardan biri bir video kameraya bağlanan cerrahi teleskop ve diğerleri özelleşmiş cerrahi aletlerinin girmesi içindir. Cerrah operasyonu bir video monitörden izler. Deneyimli bir laparoskopik cerrah pek çok prosedürü aynen açık ameliyattaki gibi laparoskopik olarak uygulayabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Nasıl İşe Yarar?

Gastrik bypass ile hem gıda alımını hem de gıda emilimini kısıtlar. Midenin neredeyse %95’lik bölümü, on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın ilk 1 metrelik üst kısmı devre dışı bırakılmış yani tıbbi anlamda bypass edilmiş olur. Gastrik bypass, mide boyutunu %90’ın üzerinde azaltır. Normal mide, bazen 1000 ml’ye kadar genişleyebilir. Gastrik bypass poşu ise 15-30 ml boyutundadır. Gastrik bypass poşu midenin en az esneyebilen üst kısmında oluşturulmaktadır ve bu sayede uzun dönemde poşun hacminde anlamlı bir artış olmaz.

Hasta küçük miktarda gıda aldığında oluşan ilk yanıt, mide poşunun duvarının gerilmesi ve beyne midenin dolu olduğunu bildiren sinirleri uyarmasıdır. Hasta adeta büyük bir öğün yemiş gibi doygunluk hisseder, fakat aslında birkaç kaşık yemiştir. Pek çok kişi doygunluk hissettiğinde yemeyi kesmez. Fakat hastalar, artan rahatsızlık veya kusmadan korunmak için, daha sonraki lokmalarını çok yavaş ve dikkatlice yemeleri gerektiğini çok hızlı şekilde öğrenirler. Bu sayede hasta hem az yediği için hem de yedikleri mideden sonra bağırsağın başına değil, doğrudan sonuna gittiği için çabuk kilo kaybeder.

Bu operasyonun en büyük avantajlarından biri ise alınan gıda ve geriye kalan (gıda girmeyen) midenin ürettiği sıvıların (enzimler, safra ve pankreas sıvıları) hemen değil, ileri bir noktada birleşiyor olmasıdır. Böylelikle yağ ve şeker emilimi, yani kalori emilimi azalmış olmaktadır (emilim azaltıcı etki).

Ayrıca, küçültülmüş midenin bağırsağa geçiş noktasının normale göre daha küçük olması ile midenin yavaş boşalmasını sağlanmakta ve hastalarda daha uzun bir tokluk hissi yaratılmış olmaktadır.

Mide (Gastrik) Bypass Avantajları

 • Mideden bir parça yok edilmediği için orijinal hale geri dönüş mümkündür.

 • Yeme içme konforu ve porsiyon miktarı tüp mide operasyonuna göre daha iyidir.

 • Reflüsü veya mide fıtığı olan hastalarda reflüyü de aynı zamanda tedavi eder.

 • Tip2 Diyabet ve diğer yandaş hastalıklara daha keskin ve daha kalıcı çözüm oluşturur.

 • Geri kilo alma olasılığı tüp mide operasyonuna göre daha düşüktür.

 • Operasyon sonrasında sıvı beslenme dönemi yoktur.

Mide (Gastrik) Bypass Dezavantajları

 • Teknik olarak cerrah için daha zor bir operasyon türüdür.

 • Özellikle sigara tüketen hastalarda, mide ülseri oluşumu daha fazla görülür

 • Dumping sendromu ile karşılaşma olasılığı daha fazladır.

Gastrik Bypass Ameliyatının Tüp Mide Ameliyatına Göre Dezavantajları Nelerdir?

 • Daha uzun süreli vitamin, mineral eksikliklerine (özellikle B12 vitamini, demir, kalsiyum ve fosfatta eksikliğe) neden olabilir.

 • Diyet önerileri, yaşam boyu vitamin-mineral takviyesi ve takip gerektirmektedir.

 • Tekrar kilo alımlarda yapılabilecek müdahale seçenekleri daha kısıtlıdır.

 • Bir sorun olduğunda endoskopi ile safra kanalları ve pankreas kanalına müdahale şansı kalmaz. ERCP, biyopsi gibi işlemler yapılamaz.

 • Kapatılıp bırakılan mide dokusunu endoskopi ile kontrol şansı kalmaz

 • Midenin Gharlin (iştah hormonu) salgılayan fundus kısmı alınmadığı için tüp mideye oranla iştah azalması daha azdır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Öncesi Hangi Tetkikler Yapılır?

Öncelikle ameliyat öncesi her hastaya aşağıdaki testler ve tetkikler uygulanır:

 • Kan Biyokimya testleri,

 • Hemogram,

 • Hormon testleri,

 • Hepatit testleri,

 • Tüm karın ultrasonu,

 • Mide endoskopi (Anestezi uzmanı ile beraber),

 • EKG (ElektroKardiyoGrafi-kalp grafisi),

 • Akciğer grafisi,

 • Akciğer solunum testi,

 • İhtiyaç halinde efor testi ve EKO (EkoKardiyoGrafi).

 

Bütün bu testler ardından Anestezi, Dahiliye, Kardiyoloji, Göğüs hastalıkları ve Endokrin uzmanlarınca gerekli muayene ve incelemeler yapılır. Bu incelemeler sonucunda öncelikle hastanın kilo almasına neden olabilecek altta yatan başka bir hastalık olup olmadığına bakılır. Eğer böyle bir hastalık yoksa hasta her ameliyat olacak hasta gibi anestezi yönünden incelenir, ameliyata bir engel olup olmadığına bakılır. İlgili uzmanlar gerekirse ameliyat öncesi uygulanacak tedaviler hakkında önerilerde bulunur. Bu sayede ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek sorunlar en aza indirgenmiş olur.

Varlık 46.png
 • Liposuction operasyonu nasıl yapılır?
  Liposuction, çeşitli yöntemlerle daha akışkan hale getirilen yağ dokularının 1-2 milimlikkesiler içinden, ince ve uzun kanüller yardımı ile vakumlanarak çıkarılmasıdır.
 • Liposuction operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci
  İyileşme süresini hızlandırmak için erken ayağa kalkmak ve bol hareket etmek, iyileşme aşamasında kayda değer bir önem taşır. Operasyon sonrası ağrılar genellikle 3-4 gün sürer ve bu süre zarfında ağızdan alınan ağrı kesiciler ile Liposuction sonrası ağrılar rahatlıkla yönetilebilir. Operasyondan 2 gün sonra pansumanların çıkartılması ve 1 hafta sonra ise dikişlerin aldırılması gerekir. Operasyon sonrasındaki 4 haftalık süre boyunca Liposuction korsesi kullanılır. Operasyondan sonraki 3 ila 7 gün içerisinde iş hayatına geri dönüş sağlanır. Operasyondan 2 hafta sonra yürüyüşlere başlayabilen hastaların, ağır spor egzersizleri için ise en az 6 hafta beklemesi gerekir. Operasyon sonrası oluşan şişlik ve sertlikler genellikle 2 ay içerisinde geçse de istenilen sonucun tam anlamıyla elde edilebilmesi için ameliyatın üzerinden yaklaşık 6-9 ay geçmesi gerekir.
Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!

bottom of page