Mide By-pass

Hastanede Yatış Süresi
3 Gün
İyileşme Süresi
2 Hafta
Operasyon Süresi
1-2 Saat
Anestezi Şekli
Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
7-10 Gün

Özellikle karbonhidratlı ve yağlı gıdaların bağırsaklardan emiliminin azaltılması için uygulanan bir ameliyattır. Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilir. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenir. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyar hem de aldıkları gıdanın tamamı emilmemiş olur.

Varlık 46.png

Laparoskopi ile Nasıl Ameliyat Yapılır?

İşlemin tamamı laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemi ile yapılır. Laparoskopik cerrahi çok sayıda küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesilerden yerleştirilen portlar el aletlerinin karına ulaşması için kullanılır. Bunlardan biri bir video kameraya bağlanan cerrahi teleskop ve diğerleri özelleşmiş cerrahi aletlerinin girmesi içindir. Cerrah operasyonu bir video monitörden izler. Deneyimli bir laparoskopik cerrah pek çok prosedürü aynen açık ameliyattaki gibi laparoskopik olarak uygulayabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Nasıl İşe Yarar?

Gastrik bypass ile hem gıda alımını hem de gıda emilimini kısıtlar. Midenin neredeyse %95’lik bölümü, on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın ilk 1 metrelik üst kısmı devre dışı bırakılmış yani tıbbi anlamda bypass edilmiş olur. Gastrik bypass, mide boyutunu %90’ın üzerinde azaltır. Normal mide, bazen 1000 ml’ye kadar genişleyebilir. Gastrik bypass poşu ise 15-30 ml boyutundadır. Gastrik bypass poşu midenin en az esneyebilen üst kısmında oluşturulmaktadır ve bu sayede uzun dönemde poşun hacminde anlamlı bir artış olmaz.

Hasta küçük miktarda gıda aldığında oluşan ilk yanıt, mide poşunun duvarının gerilmesi ve beyne midenin dolu olduğunu bildiren sinirleri uyarmasıdır. Hasta adeta büyük bir öğün yemiş gibi doygunluk hisseder, fakat aslında birkaç kaşık yemiştir. Pek çok kişi doygunluk hissettiğinde yemeyi kesmez. Fakat hastalar, artan rahatsızlık veya kusmadan korunmak için, daha sonraki lokmalarını çok yavaş ve dikkatlice yemeleri gerektiğini çok hızlı şekilde öğrenirler. Bu sayede hasta hem az yediği için hem de yedikleri mideden sonra bağırsağın başına değil, doğrudan sonuna gittiği için çabuk kilo kaybeder.

Bu operasyonun en büyük avantajlarından biri ise alınan gıda ve geriye kalan (gıda girmeyen) midenin ürettiği sıvıların (enzimler, safra ve pankreas sıvıları) hemen değil, ileri bir noktada birleşiyor olmasıdır. Böylelikle yağ ve şeker emilimi, yani kalori emilimi azalmış olmaktadır (emilim azaltıcı etki).

Ayrıca, küçültülmüş midenin bağırsağa geçiş noktasının normale göre daha küçük olması ile midenin yavaş boşalmasını sağlanmakta ve hastalarda daha uzun bir tokluk hissi yaratılmış olmaktadır.

Mide (Gastrik) Bypass Avantajları

 • Mideden bir parça yok edilmediği için orijinal hale geri dönüş mümkündür.

 • Yeme içme konforu ve porsiyon miktarı tüp mide operasyonuna göre daha iyidir.

 • Reflüsü veya mide fıtığı olan hastalarda reflüyü de aynı zamanda tedavi eder.

 • Tip2 Diyabet ve diğer yandaş hastalıklara daha keskin ve daha kalıcı çözüm oluşturur.

 • Geri kilo alma olasılığı tüp mide operasyonuna göre daha düşüktür.

 • Operasyon sonrasında sıvı beslenme dönemi yoktur.

Mide (Gastrik) Bypass Dezavantajları

 • Teknik olarak cerrah için daha zor bir operasyon türüdür.

 • Özellikle sigara tüketen hastalarda, mide ülseri oluşumu daha fazla görülür

 • Dumping sendromu ile karşılaşma olasılığı daha fazladır.

Gastrik Bypass Ameliyatının Tüp Mide Ameliyatına Göre Dezavantajları Nelerdir?

 • Daha uzun süreli vitamin, mineral eksikliklerine (özellikle B12 vitamini, demir, kalsiyum ve fosfatta eksikliğe) neden olabilir.

 • Diyet önerileri, yaşam boyu vitamin-mineral takviyesi ve takip gerektirmektedir.

 • Tekrar kilo alımlarda yapılabilecek müdahale seçenekleri daha kısıtlıdır.

 • Bir sorun olduğunda endoskopi ile safra kanalları ve pankreas kanalına müdahale şansı kalmaz. ERCP, biyopsi gibi işlemler yapılamaz.

 • Kapatılıp bırakılan mide dokusunu endoskopi ile kontrol şansı kalmaz

 • Midenin Gharlin (iştah hormonu) salgılayan fundus kısmı alınmadığı için tüp mideye oranla iştah azalması daha azdır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Öncesi Hangi Tetkikler Yapılır?

Öncelikle ameliyat öncesi her hastaya aşağıdaki testler ve tetkikler uygulanır:

 • Kan Biyokimya testleri,

 • Hemogram,

 • Hormon testleri,

 • Hepatit testleri,

 • Tüm karın ultrasonu,

 • Mide endoskopi (Anestezi uzmanı ile beraber),

 • EKG (ElektroKardiyoGrafi-kalp grafisi),

 • Akciğer grafisi,

 • Akciğer solunum testi,

 • İhtiyaç halinde efor testi ve EKO (EkoKardiyoGrafi).

 

Bütün bu testler ardından Anestezi, Dahiliye, Kardiyoloji, Göğüs hastalıkları ve Endokrin uzmanlarınca gerekli muayene ve incelemeler yapılır. Bu incelemeler sonucunda öncelikle hastanın kilo almasına neden olabilecek altta yatan başka bir hastalık olup olmadığına bakılır. Eğer böyle bir hastalık yoksa hasta her ameliyat olacak hasta gibi anestezi yönünden incelenir, ameliyata bir engel olup olmadığına bakılır. İlgili uzmanlar gerekirse ameliyat öncesi uygulanacak tedaviler hakkında önerilerde bulunur. Bu sayede ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek sorunlar en aza indirgenmiş olur.

Varlık 46.png

Şeker hastalığı, astım, tansiyon gibi hastalıklar gastrik bypass ameliyatına engel olur mu?


Tam tersine bunlar obezitenin neden olduğu ve daha da şiddetlendirdiği hastalıklardı. Bu hastalıklar ameliyat için engel değil bir nedendir.
Gastrik bypass ameliyatında kaçak testi yapılıyor mu?


Gastrik Bypass ameliyatı sırasında ve operasyondan sonraki 2. günde kaçak testi yapılmaktadır. Ameliyatta yapılan kaçak testinin amacı zımbalarda bir sorun olup olmadığı, dikiş hattında sızıntı olup olmadığının tespitidir. Eğer sızıntı varsa ilgili kısma ilave dikiş yapılarak sızıntı önlenir. Yine ameliyat sonrası sıvı gıdalara başlamadan önce kaçak testi yapılarak gerekli önlemlerin zamanında alınması ve müdahale edilmesi sağlanır.
Gastrik bypass ameliyatı sonrası iz kalır mı?


Kesiler çok küçük olduğu için estetik sonuçlar da son derece iyidir. Birkaç ay sonra bu çizgiler de hemen hemen görülemez hale gelecektir.
Gastrik bypass ameliyatı sonrası ağrı olur mu?


Gastrik bypass ameliyatı laparoskopik (kapalı) olarak, yani milimetrik deliklerden girerek yapıldığından girişim sonrası ağrı açık ameliyatlara göre çok daha azdır. Hastaya ameliyat sonrası ağrı kesici uygulanarak ağrı çekmesi önlenir.
Gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenme ne zaman başlayacak?


Ameliyatın 2. günü kaçak testi yapıldıktan sonra sıvı gıda alımına başlanır. İlk 2 hafta sıvı beslenme ardından 2 hafta da yumuşak (püre tarzı) gıdalar ile beslenilir. Tüm bu süreç boyunca diyetisyeniniz sizinle iletişim halinde olacaktır.
Gastrik bypass ameliyatı beslenme, vitamin ve mineral takviyesi nasıl olacak?


İlk 15 gün boyunca hastalara protein takviyesi yapılmaktadır. Özellikle ilk bir yıl hastalara çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri yapılmaktadır. Bunlar her hasta için standart olmayıp rutin kontrollerde yapılan tetkikler sonrası hastanın durumuna göre, neye ne kadar ihtiyacı olduğuna göre karar verilir.
Gastrik bypass ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer? Hemen işe dönülebilir mi?


Ameliyat laparoskopik (kapalı) olarak yapıldığı için ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp yürünebilir. Masa başı çalışan ya da ağır efor gerektirmeyen işlerde çalışan hastalar bir hafta içinde işe geri dönebilirler. Ağır efor gerektiren işlerde çalışan hastaların ise en az 1 ay süre ile işe ara vermeleri gerekir.
Ameliyat sonrasında dikişler ne zaman alınır?


Kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığından dikiş aldırmaya gerek yoktur. Fakat farklı bir nedenle emilmeyen dikiş kullanılmışsa 10. gün son kontrole gelindiğinde dikiş kontrol edilip uygunsa alınır.
Gastrik bypass ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılabilir?


Hastaneden çıkıldığında banyo yapılabilir. Dikiş yerlerinin açık kalıp ıslanmasında sorun yoktur. Duştan sonra temiz bir havlu ile kurulanıp dikiş üzerlerine batikon sürüp, kurumayı beklemek yeterlidir. 10. günden sonra batikon kullanmaya gerek yoktur.
Gastrik bypass ameliyatından sonra yaşanan dumping sendromu nedir?


Ameliyat sonrasında basit karbonhidratlı yiyeceklerin fazla tüketimi dumping sendroma neden olabilir. Midenin çok hızlı bir şekilde boşaltılmasıyla ortaya çıkan şikayetlerdir. Neden olabilecek yiyecekleri beslenme programında sınırlandırarak dumping sendromunu önlemenin yanında zayıflama programında yeterli ve dengeli beslenme sağlanabilir. Tatlı olarak diyabetik tatlılar tercih edilmelidir.
Gastrik bypass ameliyatı kesin çözüm müdür?


Gastrik bypass veya diğer obezite cerrahi operasyonları kesin çözümdür ve asla tekrar kilo alımı olmazmış gibi yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Bu inanış tüp mide ameliyatı sonrasında da tekrar kilo alımına sebep olabilmektedir. Tüm obezite ameliyatlarının kalıcı başarısı; iyi bir cerrahi operasyon, operasyon öncesi yeterli bilgilendirme, sonrasındaki hasta takibi ve hastanın ameliyat sonrası yaşam şeklini değiştirmesi ile doğrudan ilgilidir.

Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!