Göz Kapağı Estetiği

Hastanede Yatış Süresi
1 Gün
5 Gün
İyileşme Süresi
5-7 Gün
Operasyon Süresi
1-2 Saat
Anestezi Şekli
Lokal ya da Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
Varlık 46.png

Yaş ilerledikçe göz kapaklarınız gerilir ve göz kapağınızı destekleyen kaslar zayıflar. Sonuç olarak, fazla yağ göz kapaklarının üstünde ve altında toplanarak kaşlarınızın altına, göz kapaklarının üst kısımlarına ve göz kapağının tam üzerinde torbalara neden olabilir. Sarkık göz kapağı, gözlerinizin etrafında daha yaşlı, ciddi bir şekilde sarkan bir görünüm oluşturmanın yanı sıra, profil görüşünüzü (çevresel görüş), özellikle görme alanının üst ve dış kısımlarını sınırlandırır.

 

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti), sarkık göz kapaklarındaki fazla deriyi ve yağı kaldırarak bu görme problemlerini azaltabilir ve gözlerinizi daha genç ve daha uyanık gösterebilir.

 • Üst göz kapağı sarkması ve görüş kalitesi azalmaya başladığında,

 • Göz kapağı kaş altından göz kapağına doğru sarkarak kapak çizgisini ortadan kaldırdığında,

 • Üst göz kapağının üzerindeki deri sarkarak gözün dış kenarlarına doğru ilerlemeye başladıysa,

 • Üst göz kapağı normalden daha şişkin ise (bazı kişiler bu görünümü beğenirken, bazı kişiler ise yaşlı ve solgun göründüklerinden şikâyet ederler),

 • Üst göz kapağınızın sarkmasından dolayı göz makyajı yapılamıyorsa,

 • Görüş kalitesi düştüğünden dolayı kişi alnını sürekli yukarı doğru kaldırma ihtiyacı duyuyorsa, göz kapağı estetiği olmanın zamanı gelmiş olabilir.

Hangi Durumlarda Göz Kapağı Estetiği Önerilir?

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiğinde lokal anestezi ile üst göz kapağı uyuşturulur. Deri alındıktan sonra alttaki kasın bir kısmı da alınır. İç ve orta hattaki yağ pakelerine ulaşılır ve fıtıklaşmış olan yağ pakelerin bir kısmı da alınır. Göz yaşı bezinde bir sarkma varsa yukarı asılır. Deri eriyen dikişlerle kapatılıp işlem sonlandırılır.

Alt göz kapağı estetiğinde de benzer bir teknik uygulanır ve lokal anestezi ile önce alt göz kapağı uyuşturulur. Deri ve kas kaldırılır. İç, orta ve dış taraftaki yağ pakelerine ulaşılır ve fıtıklaşmış olan yağ pakelerin bir kısmı alınır. Sonrasında fazla kas ve derinin bir kısmı alınır. Deri eriyen dikişlerle kapatılıp işlem sonlandırılır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

 • Çoğu hasta 10-14 gün içinde iyileşme sürecini tamamlar. Bununla birlikte, tam olarak iyileşme birkaç ay sürebilir.

 • Operasyon sonrası şişlik ve morluklar indikçe göz kapaklarının şekli ortaya çıkar; yüz daha dinç ve genç bir görünüm kazanır.

 • Göz kapağı estetiği sırasında yağlandırıcı merhem ve soğuk kompresler uygulanabilir ve bazı durumlarda prosedür tamamlandıktan sonra gözler gazlı bezle gevşek bir şekilde kapatılabilir.

 • Gözlerinize nasıl bakılacağını, ilaçların iyileşmeye yardımcı olması ve enfeksiyon potansiyeli, ameliyat yerinde veya genel sağlığınız için dikkat etmeniz gereken özel endişeleri ve tedaviyi takip etmek için nasıl kullanılacağını içerebilecek özel uygulamalar doktorunuz tarafından verilecektir.

 • İyileşme sürecinde ilk olarak ilaç, soğuk kompres ve merhem ile kontrol edilebilen şişlik, çürük, tahriş, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar olabilir. Kesi yerinde tahriş de olasıdır. Ancak bunlar zamanla geçer.

 • İyileşme tamamlanıncaya kadar güneşten kaçınılmalı ve siyah renkli güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Varlık 46.png

Göz kapağı operasyonundan ne kadar sonra makyaj yapılabilir?


Operasyondan sonraki 5 gün boyunca kesilerin üzerine makyaj yapılmaması önerilir. Ancak dilerseniz 3. günden itibaren kesilere gelmeyecek şekilde göz çevresine kapatıcı veya fondöten uygulayabilirsiniz.
Bir süre sonra yeniden ameliyat olmam gerekir mi?


Göz kapağı ameliyatının etkisi çok uzun yıllar kalıcıdır. Normal şartlarda tekrar olunması gerekmez. Ancak çok ileri yaşlarda tekrar müdahale gerekirse yapılmasında sakınca da yoktur.
Operasyon sonrası hastanede kalmam gerekir mi?


Sadece üst göz kapağına işlem yapılacaksa lokal anestezi, alt kapaklarda yapılacak ise genel anestezi tercih edilir. Genel anestezi alan hastaların bir gece hastanede kalması önerilir. Lokal anestezi ile operasyon geçiren hastaların ameliyattan birkaç saat sonra evlerine gitmelerinde bir sakınca yoktur.
Operasyon ne kadar sürer?


Operasyon süresi yapılacak işleme göre 45 ila 90 dakika arasında değişmektedir.
Göz kapaklarında şişlik ve morluk olur mu? Ne kadar zamanda düzelir?


Operasyon sonrası göz kapaklarında şişme ve morluk beklenen bulgulardır. Soğuk uygulama ve gerektiğinde ağrı kesici önerilir. Birkaç gün başınız yüksekte yatmanız ve 3 haftaya kadar efor gerektirecek aktivitelerden kaçınmanız istenir. Kişiye göre değişmekle beraber bir hafta içerisinde şişlikler ve morluklar geçer ve cerrahinin sonucu görünür hale gelmeye başlar.
Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı?


Yapılan kesiler göz kapağının doğal katlanma bölgeleri içerisinde olacağından, belirgin bir iz olmaz.
Ameliyat sonrası izler için ne yapabilirim?


Kesi yerleri iyileşme süresince güneş ışığına çok hassastır. Direkt güneş ışığı ve solaryumdan kaçınmalısınız ve en az 6 ay süresince 30 faktör ve üzeri güneş kremi (UVA ve UVB koruyuculuğu olan) kullanımı önerilir.
Alt ve üst göz kapağı estetiği sonrası ağrı olur mu?


Operasyon sonrası ağrı neredeyse olmaz. Rahat ve ağrısız iyileşme dönemi olur.
Operasyondan ne kadar zaman sonra işe dönebilirim?


Operasyondan 7-10 gün sonrasında işe dönülebilir. Ameliyattan sonraki bir hafta içerisinde doktor kontrolü yapılmaktadır ve doktorunuz size iyileşme süreciniz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi verecektir.
İstirahat raporu verilir mi?


Operasyon sonrası doktorunuz size istirahat raporu verecektir.
Doktor kontrolleri ne zaman yapılır?


Doktor kontrolleri ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında kontrol planı yapılacaktır. Bu programa uygun şekilde kontrolle gidilmelidir.
Görme bozukluğu oluşur mu?


Göz kapağı estetiği sonrasında görme bozukluğu yaşanmamaktadır. İyileşme sürecinde bulanık görme yaşanabilir ama bu geçici bir durumdur.
Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında yaş sınırı var mıdır?


Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı 30 yaş sonrası bireyler için sıklıkla yapılmaktadır ve 70 yaş genelde üst sınır olarak uygulanır. Ancak göz kapağı düşüklüğü görmeyi engelliyor ise her yaşta uygulanan bir yöntemdir.
Operasyon sonucu kişiden kişiye değişir mi?


Evet, hastadan hastaya farklı sonuçlar gözlenebilir. Durumun düzelmediği hallerde ise ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!