Jinekomasti

Hastanede Yatış Süresi
1 Gün
7 Gün
İyileşme Süresi
1-2 Hafta
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Anestezi Şekli
Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
Varlık 46.png

Erkek memesinin, değişik nedenlerle, normalden daha büyük boyutlara ulaşarak kadınsı bir görünüş almasına jinekomasti denir. Bazen altta yatan başka bir sağlık sorununun da belirtisi olabilen bu durum, ciddi psikolojik sorunlar oluşturma potansiyeline sahiptir. Jinekomasti tedavisi, yani erkekte meme küçültme operasyonu erkekler arasında en sık tercih edilen cerrahi müdahalelerden bir tanesidir.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?

 

 • Düzensiz beslenenlerde,

 • Ergenlik çağında veya 60 yaşından sonra,

 • Hareketsiz yaşama sahip erkeklerde,

 • Alınan bazı ilaçların yan etkisine maruz kalındığında,

 • Atletik performans için androjen içerikli takviye besinler kullanan kişilerde görülebilir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti, erkeklerde ve kadınlarda bulunan östrojen hormon seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum fizyolojik olarak yaşlı, ergen ve bebeklerde ortaya çıkabilir. Geçirilen karaciğer hastalığı, siroz veya uyuşturucu madde kullanımı da jinekomastiye neden olabilir.

 

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Jinekomasti oluşumundan vaser liposuction yöntemiyle kurtulmak mümkündür. Ancak kişinin ileri derecede büyük ve sarkık memeleri varsa sadece yağ ve meme bezi alımı yeterli olmaz. Bu durumda meme dokusunun üzerindeki deri de operasyon ile alınmalıdır. Bu yöntemde meme başları da uygun ölçüde küçültülür ve tamamen düz bir göğüs görüntüsü elde edilebilir.

Sadece Liposuction (Yağ Çekme): Koltuk altı çizgisinden yapılan 4 mm lik bir kesiden girilerek meme dokusu içerisindeki ve çevresindeki fazla yağlar vakumla çekilir, meme başına herhangi bir kesi yapılmaz. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer. Dren kullanılmaz.

Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Meme Derisine Kesi Yapılarak Dokuların Cerrahi Olarak Çıkartılması

Liposuction

Yarım Daire

Dairesel

Omega

Yatay

Ters T

Meme başının alt yarısına yapılan yarım daire şeklinde bir kesiden girilerek sadece meme dokusu çıkartılır, deri çıkartılmaz.

Farklı kesiler yapılarak fazla meme ve yağ dokusu ile birlikte bir miktar meme derisinin de çıkartılması gereken vakalar vardır. Meme derisinin çok fazla ve sarkık olduğu bu ileri vakalarda, meme başı çevresine ek olarak memenin yan veya alt kısımlarında da kesiler oluşturularak fazla deri çıkartılır.

Unutmayın, doktorunuz sizi ilk muayeneniz ardından en uygun yöntem ile ilgili bilgilendirecektir.

 • Ameliyattan 2 saat sonra ağızdan beslenmeye başlanır, 4 saat sonra ayağa kalkılır ve yürümeye başlanır.

 • Kolları zorlamadan yarı oturur pozisyonda yatılır.

 • Ameliyat gecesi hastanede geçirilir.

 • Ameliyattan 1-2 gün sonra varsa drenler çekilir.

 • 4-5 gün sonra varsa cilt dikişleri alınır. Bu aşamada göğüsler hala şiştir, estetik olarak son halini almamıştır.

 • Korse kullanmak ve kolları çok zorlamamak koşulu ile ameliyattan 5-7 gün sonra iş hayatına dönülebilir.

 • 4-6 hafta süre ile, meme derisinin zeminindeki dokulara daha iyi yapışması ve büzülmesi için, korse bandaj kullanılır. Haftalar içerisinde göğüslerdeki şişlik ve ödemler azalır, gevşek olan deri sıkılaşmaya başlar ve gerçek estetik sonuç ortaya çıkar.

 • 6 hafta süre ile kolları zorlayıcı ağır sporlar yapılmaz.

 • Memeler son şeklini yaklaşık 3 ay sonra alacaktır.

 • Jinekomasti sonrası işlem gören bölgede morluk, ödem ve şişme olabilir. Operasyon kaynaklı bu ödem ve morluklar 3. haftadan sonra azalarak kaybolurlar.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Varlık 46.png

Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra tekrarlar mı?


Jinekomasti ameliyatı olan hastalarda tekrar meme büyüme sorunu beklenmez. Fakat hastanın tekrar aşırı şekilde kilo alması ile meme büyümesi de görülebilir.
Jinekomasti bir hastalık mıdır? Ameliyat zorunlu mudur?


Her jinekomasti hastalık değildir ancak bir hastalık nedeniyle de oluşabilir, bu nedenle mutlaka bir endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sonucunda herhangi bir hastalık saptanamaz ise jinekomasti durumu tamamen estetik bir sorun şeklinde ele alınır. Bu durumda ameliyat zorunlu değildir ancak psikolojik ve sosyal nedenlerle ameliyat tercih edilebilir.
Jinekomasti ameliyatı yaşı


Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti görüntüsünün büyük oranda kendiliğinden gerilemesi nedeniyle ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini, yani en az 18 yaşını beklemek gerekir. Ancak çok ileri boyutlarda olan ve ergende çok ciddi sosyal ve psikolojik sorunlara yol açan durumlarda psikiyatri doktorunun da görüşü alınarak daha erken yaşlarda müdahale edilebilir.
Jinekomasti spor ile geçer mi?


Eğer fazla kilolu iseniz ve spor yapıp kilo verirseniz, meme hacminde de bir miktar gerileme olur. Ancak, özellikle göğüs kaslarını (pektoral kasları) çalıştıracak egzersizler yapmak jinekomastiye tedavi olmaz. Aksine, yoğun egzersizler sonucu göğüs kaslarının kitlesi daha da artar ve bu durumda göğüs kaslarının üstünde bulunan meme dokusu daha da öne doğru ittirilir ve daha belirgin hale gelir.
Ameliyat bölgesine dokunulduğunda herhangi bir fark hissedilir mi?


Jinekomasti operasyonunun üzerinden birkaç ay geçtikten sonra, eğer herhangi bir komplikasyon gelişmemişse, elle dokunulduğunda ameliyat olunduğu anlaşılmaz. İlk aylar cilt altında bazı sertlikleri siz hissedebilirsiniz ancak ameliyat olduğunuzu bilmeyen bir kişinin bu sertlikleri normal meme dokusundan ayırt etmesi oldukça zordur.

Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!