Meme Dikleştirme

Hastanede Yatış Süresi
1 Gün
7 Gün
İyileşme Süresi
1-2 Hafta
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Anestezi Şekli
Genel Anestezi
Şehirde Kalış Süresi
Varlık 46.png

Meme dikleştirme operasyonları, sarkık memelerin cerrahi müdahale ile toparlanmasını ve sarkık görüntünün giderilmesini sağlar.

 

Meme sarkması doğal bir sürecin parçasıdır. Yerçekiminin yıllar içerisindeki etkisi, annelikte emzirme süreci, kilo alıp verme ya da yaşlanma bu sarkmanın sebeplerinden bazılarıdır.

Meme dikleştirme operasyonu, sarkamaya sebep olan fazla derinin çıkarılması ve meme dokusunun kendi içinde toparlanarak yukarıya asılması ile yapılır. Ameliyat sonrası Ters-T şeklinde bir iz kalır. Kesiler yapıldıktan sonra; alttaki meme dokusu, meme konturunu ve sıkılığını arttırmak için kaldırılır ve yeniden şekillendirilir. Meme ucu ve areola, olması gerektiği yüksekliğe getirilir. Gerekirse, genişlemiş meme başı cildin etrafından kesilerek küçültülür. Elastikiyet kaybını telafi etmek için fazla olan meme cilt dokusu çıkartılır.

Meme dikleştirme işlemi sonrası sütyen ölçüsünde bir miktar küçültme gözlenebilir. Eğer memelerin küçülmesi hiç istenmiyorsa ya da daha büyük memeler arzulanıyorsa, silikon ile meme dokusu desteklenebilir. Ameliyat sonrası ilk haftalar ödem nedeniyle göğüsler, olması gerektiğinden biraz daha büyük gözükecektir ancak takip eden aylarda ödemin uzaklaşması ile bu durum ortadan kalkar.

Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

  • Operasyondan hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır ve sporcu sütyeni giyilir.

  • Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz.

  • 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir.

  • Dikişler 15 gün sonra alınır.

  • Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır ve kendini daha güvende hissetmesini sağlar.

  • Başlarda ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Varlık 46.png

Ameliyat emzirmeyi etkiler mi?


İşlem sadece fazla deri ve kas dokusunu uzaklaştırmaya yöneliktir. Süt kanalları ve dokusuna herhangi bir zarar verilmez. Bu sayede emzirmeyle ilgili bir sorun yaşamazsınız.
Meme dikleştirme ve toparlama operasyonu sonrasında iz kalır mı?


Toparlama esas olarak deri ve doku fazlalığının alınması, meme başının ideal konumuna getirilmesi prosedürüne dayandığı için, cerrahi bir operasyondur. İşlem sonrası kesi izi memenin altına doğru vardır. Zamanla azalan bu iz, çoğu hasta tarafından kabul edilebilir olarak algılanmaktadır.
Silikon protez yaptırırsam, memem aynı anda toparlanır ve dikleşir mi?


Eğer sarkık bir memeniz varsa silikon göğsünüzün dikleşmesini sağlamaz. Meme dikleştirme de fazla deri toparlanır, meme başı ideal konuma getirilir.
Meme toparlama ve protez aynı anda yapılabilir mi?


Evet yapılabilir. İhtiyaç ve talebe göre dikleştirme ve meme küçültme veya dikleştirme ve meme büyültme işlemleri aynı operasyonda yapılabilir.
Meme dikleştirme ve küçültme aynı anda yapılabilir mi?


Bu iki işlem çoğunlukla birbiriyle iç içe operasyonlardır. Meme küçültme işlemi sırasında zaten otomatik bir dikleştirme ve toparlama da uygulanır.
Ameliyat sonrası izler için ne yapabilirim?


Kesi yerleri iyileşme süresince güneş ışığına çok hassastır. Direkt güneş ışığı ve solaryumdan kaçınmalı ve 6 ay süresince 30 faktör ve üzeri güneş kremi (UVA ve UVB koruyuculuğu olan) kullanmalısınız.
Ne zaman işe dönerim?


Ameliyat sonrası 5-7 gün istirahat önerilir. Atletik aktiviteler için ise 3-4 hafta beklemek doğru olacaktır.
Koruyucu sütyen ne kadar süre ile kullanılmalıdır?


Operasyon sonrası iyileşmeyi hızlandırmak ve ödemi azaltması amacıyla 3 hafta süresince koruyucu sütyen kullanılmalıdır.
Meme dikleştirme sonrası his kaybı olur mu?


Operasyon sonrası ilk 6 haftada meme başında ve meme alt bölgesindeki histe azalma meydana gelebilir. Bu süreç geçici olup zamanla meme başı hissiyatı tamamen normale gelecektir.
Meme dikleştirme sonrası tekrar sarkma olur mu?


Meme dikleştirmeden sonra hamilelik veya fazla kilo alımı gibi etkenler, memelerde tekrar sarkmaya neden olabilir. Bu nedenle, operasyon sonrasında hamile kalmayı düşünen hastalara, operasyon tarihini hamilelik sürecinden sonraya planlaması önerilmektedir.

Varlık 46.png

Sürece bakalım: Sırada ne var?

wt çizgi.png
shining-fildişi_1.png

İlk

Temas

Daha ilk temasta durumunuzu derinlemesine keşfedeceğiz ve güzelliğe giden yolu planlamaya başlayacağız.

shining-fildişi_1.png

Doktor Seçimi

Özel ihtiyaçlarınız için sizi alanlarının en iyi doktorları ile buluşturacağız.

shining-fildişi_1.png

Seyahat
Planlama

Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacağız ve şehir turları hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

shining-fildişi_1.png

Ulaşım ve Transfer

Operasyon planınıza göre sizin için en uygun tarihte İstanbul’a uçacaksınız. O andan itibaren transferleriniz ve randevularınız bizim tarafımızdan organize edilecek.

shining-fildişi_1.png

Operasyon Günü

Operasyon tarihinde güzelliğinizi ortaya çıkarmak için doğru ellerde olacaksınız.

shining-fildişi_1.png

Eve

Dönüş

Operasyon sonrası hazır olduğunuzda yeni hayatınızın tadını çıkarmak için evinize geri döneceksiniz!